Storage Cabinets
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Evidence Drying Cabinet: 4 ft.W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protector Evidence Drying Cabinets provide a secure ventilated area to dry evidence such as clothing and bedding.
| Width (English) | 48 in. |
|---|---|
| Cabinet Type | Evidence drying lockable cabinet |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (Metric) Storage Area | 30.48 cm |
| Width (Metric) Cabinet | 121.9cm |
| Depth (Metric) Interior | 67.31 cm |
| Width (English) Cabinet | 48 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 36 in. |
| Width (English) Shelf | 8 in. |
| No. of Doors | 2 |
| Width (Metric) Storage Area | 91.44 cm |
| Weight (Metric) | 265 kg |
| Height (English) | 79 in. |
| Height (Metric) | 200.7 cm |
| Depth (English) | 28 in. |
| Height (Metric) Interior | 30.48 cm |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) Storage Area | 12 in. |
| Depth (English) Shelf | 19 in. |
| Width (Metric) Shelf | 20.3 cm |
| Product Type | Evidence Drying Cabinet |
| Depth (Metric) | 71.1 cm |
| Depth (Metric) Shelf | 48.26 cm |
| Weight (English) | 585 lb. |
| Filter Type | HEPA and Carbon filter |
| Door Type | Safety glass door with magnetic seal |
| Depth (English) Interior | 26.5 in. |
Labconco™ 36 in. Interior Shelf Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
36 in. Interior Shelf Kit to fit within Protector Standard Storage Cabinet
Labconco™ Protector™Acid Storage Cabinets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Support Labconco fume hoods and safely store and vent acids and other corrosive liquids
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
Labconco™ Protector™ Vacuum Pump Storage Cabinets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide enclosed space for vacuum pump storage
Labconco™ Purifier™ Logic™+ and PuriCare™ Base Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco Purifier™ Logic™+ and PuriCare™ Base Stands are designed to be used with Purifier Logic Class II Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
| Load Bearing Capacity (English) | 1000 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 453.59 kg |
| Product Type | Telescoping Base Stand |
| Increments | 1 in. |
| Material | Steel |
| Surface Coating | Epoxy |
Labconco™ Protector™ Evidence Drying Cabinet: 3 ft.W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protector Evidence Drying Cabinets provide a secure ventilated area to dry evidence such as clothing and bedding.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| Cabinet Type | Evidence drying lockable cabinet |
| Width (Metric) | 91.44 cm |
| Height (Metric) Storage Area | 30.48 cm |
| Includes | UV light |
| Depth (Metric) Interior | 67.31 cm |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 36 in. |
| Width (English) Shelf | 8 in. |
| No. of Doors | 1 |
| Width (Metric) Storage Area | 91.44 cm |
| Weight (Metric) | 204 kg |
| Height (English) | 79 in. |
| Height (Metric) | 200.7 cm |
| Depth (English) | 28 in. |
| Options Available | UV Light |
| Height (Metric) Interior | 30.48 cm |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) Storage Area | 12 in. |
| Depth (English) Shelf | 19 in. |
| Width (Metric) Shelf | 20.3 cm |
| Product Type | Evidence Drying Cabinet |
| Depth (Metric) | 71.1 cm |
| Depth (Metric) Shelf | 48.26 cm |
| Weight (English) | 450 lb. |
| Filter Type | HEPA and Carbon filter |
| Door Type | Safety glass door with magnetic seal |
| Depth (English) Interior | 26.5 in. |
Labconco™ Protector™ Evidence Drying Cabinet: 5 ft.W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a compact, space-saving method of securely drying evidence in your lab with the Labconco Protector Evidence Drying Cabinet. This durable, stainless steel-lined cabinet provides a secure ventilated area to dry evidence such as clothing and bedding and its HEPA and carbon filtered exhaust protects personnel from exposure to biohazards while eliminating nuisance odors.
| Width (English) | 60 in. |
|---|---|
| Cabinet Type | Evidence drying lockable cabinet |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (Metric) Storage Area | 30.48 cm |
| Width (Metric) Cabinet | 152.4cm |
| Depth (Metric) Interior | 67.31 cm |
| Width (English) Cabinet | 60 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 36 in. |
| Width (English) Shelf | 8 in. |
| No. of Doors | 2 |
| Width (Metric) Storage Area | 91.44 cm |
| Weight (Metric) | 306 kg |
| Height (English) | 79 in. |
| Height (Metric) | 200.7 cm |
| Depth (English) | 28 in. |
| Height (Metric) Interior | 30.48 cm |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) Storage Area | 12 in. |
| Depth (English) Shelf | 19 in. |
| Width (Metric) Shelf | 20.3 cm |
| Product Type | Evidence Drying Cabinet |
| Depth (Metric) | 71.1 cm |
| Depth (Metric) Shelf | 48.26 cm |
| Weight (English) | 675 lb. |
| Filter Type | HEPA and Carbon filter |
| Door Type | Safety glass door with magnetic seal |
| Depth (English) Interior | 26.5 in. |
Erlab™ CaptairStore 822 B V1 Filtering Chemical Storage Cabinet with Sliding Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filtering Chemical Storage Cabinets designed with advanced carbon filtration to keep vapors at bay and also provide storage under bench.
Erlab™ CaptairStore 822 B V2 Filtering Chemical Storage Cabinet with Pull Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filtering Chemical Storage Cabinets designed with advanced carbon filtration to keep vapors at bay and also provide storage under bench.
Erlab™ CaptairStore 1634 V1 Filtering Chemical Storage Cabinet with Double Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filtering Chemical Storage Cabinets designed with advanced carbon filtration to keep vapors at bay and also provide storage under bench.
Erlab™ CaptairStore 834 V1 Filtering Chemical Storage Cabinet with Double Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filtering Chemical Storage Cabinets designed with advanced carbon filtration to keep vapors at bay and also provide storage under bench.
Erlab™ CaptairStore 832 Filtering Chemical Storage Cabinet with Double Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filtering Chemical Storage Cabinets designed with advanced carbon filtration to keep vapors at bay and also provide storage under bench.
Justrite™ Emergency Preparedness Storage Cabinet For Supplies With Powerport™ Electrical Pass Thru
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Emergency Preparedness Storage Cabinet is for protected, quick access to emergency supplies during a disaster.
Justrite™ Emergency Preparedness Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For protected, quick access to emergency supplies during a disaster, keep a Justrite Emergency Preparedness Cabinet on location.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 60.5 in. (37 x 99.8 x 153.7 cm) |
| Color | Orange |
| Material | Steel |
| Width (Metric) Interior | 99.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 350 lb. |
| No. of Shelves | 4 |
| Product Type | Emergency prep storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | ASTM, NFPA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Enamel |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Mopec Cabinet, Mobile 2 Door/1 Drawer
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Depth (English) | 36 in. |
|---|---|
| Product Type | Mobile Cabinet |